מהי רפואה סינית

 

בשנים האחרונות נדמה כי רבים מבקשים למצוא מזור למחלות ולכאבים בעזרת רפואה סינית הן בתור פתרון בלעדי והן בתור פתרון נוסף לשיטות הטיפול הקונבנציונאלית. המיתוס המתייחס אל רפואה סינית בתור רפואת אלילים של גירוש שדים כבר מזמן הופרך, ויחד עם זאת רבים לא יודעים לומר מהי בדיוק רפואה סינית מדוע היא כל כך פופולארית לאחרונה וכיצד היא מסייעת לנו בפתרון בעיות, בהקלה על כאבים ומחלות ואף במניעתם. על כל אלו ועוד, במאמר הבא.
רפואה סינית ומאפייניה
רפואה סינית היא רפואה אלטרנטיבית, שמקורותיה עתיקים מאוד, ורחוקים מאוד, ומגיעים אלינו מסין, אך יחד עם זאת מושגים של רפואה סינית כמו יין ויאנג, אנרגייה, צ'י וכן הלאה, כבר הפכו שגורים בפינו ומקובלים למדי. הבסיס המחשבתי של רפואה סינית הוא האנרגיה של האדם הזורמת בערוצי הגוף ומשפיעה גם על הנפש בצורה הדוקה ומשמעותית, כאשר העיקרון המנחה הוא שניתן להשפיע באמצעות רפואה סינית על אנרגיית הגוף, אם על ידי טיפול בנקודות לחץ שונות המפוזרות על פני הגוף דוגמת עיסוי או דיקור סיני, ואם על ידי תרופות שמקורן בבעלי חיים ובצמחים. המחשבה שעומדת בבסיס רפואה סינית היא כי ישנם יחסים מיוחדים בין העולם, היקום, ובין האדם עצמו, המשפיעים זה על זה, מתאימים זה לזה, מתחברים ומאזנים זה את זה. ההסתכלות על האדם היא כעל מיקרו קוסמוס, ועל היקום כעל מאקרו קוסמוס.
למעשה רפואה סינית כוללת תחת מטרייתה מגוון שיטות טיפול, כאשר המרכזיים שבהם הם דיקור- אקופונטורה, מגע, כמו שיאצו וטווינה, צמחי מרפא ותזונה. כל אחד מתחומי הטיפול הללו בנפרד, וכולם ביחד, צמחו מתוך תפישת העולsם המחברת בין האדם ובין היקום וקושרת ביניהם קשר הדוק המסייע באבחון המחלות ובפתרונן.
טיפול של רפואה סינית
כל טיפול של רפואה סינית מתחיל בהתבוננות באדם כולו וביחסי הגומלין שלו עם העולם, ולא בצורה נקודתית בבעיה או במחלה, כפי שנוהגת הרפואה הקונבנציונאלית. ההתבוננות על האדם כשלם מסייעת על פי התפיסה של רפואה סינית לסייע בפתרון מערכתי, שלם ומקיף יותר לבעיות שונות. על פי הכללים של רפואה סינית על האדם לחיות בהרמוניה עם העולם, להתאים את עצמו בצורה דינאמית אל השינויים שמתרחשים בעולם, ולקבל בצורה זורמת וטבעית את שינויי המחזורים שביקום. הטיפול של רפואה סינית מבוסס על הפילוסופיה הסינית ועל עקרון "הדאו" שהגה לאו דזה, אך מקורה הוא בספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, משנת 2600 לפני הספירה.
ספר זה השפיע על התרבות והאמנות, ועד היום רפואה סינית כוללת היבטים מתוכו, כאשר היא באה לטפל במחלות שונות, בסוגיות של שמירה על בריאות תקינה, בביצוע אבחונים, בשמירה על התזונה ובשיפור איכות החיים בכללותה.
 


    * שדות חובה

המידע המופיע באתר זה אינו מהווה תחליף להמלצה רפואית

 

דיקור סיני - רפואה סיניתרפואה סינית רפואה סינית

הידעת?

דיקור בית חוסך זמן, נסיעות, וכסף ומגביר את זמינות הטיפול לציבור הרחב

הרשמו לניוזלטר

דיקור בית