דיקור סיני לכאבי גב

 

העובדה כי דיקור סיני יעיל לטיפול בכאבים , ובכאבי גב בפרט כבר ידועה ומיושמת בקרב מטופלים רבים ואף במערכות רפואיות. כשיטת טיפול ללא תופעות לוואי ואפקטיביות גדולה, דיקור סיני צובר פופולאריות והופך כיום לחלק אינטגראלי מהטיפול בכאבי גב, במקביל לטיפול תרופתי, פיזיותרפיה ושיטות מקובלות אחרות. במאמר זה נסביר אודות טיפול זה, כיצד הוא מיושם, ומה יתרונותיו.

 

ראשית חשוב לציין כי כאבי גב אינם מופיעים סתם, ויכולות להיות מספר רב של סיבות המובילות לכאבי גב אלו. שימו לב כי כאבי גב עשויים להעיד על בעייה רצינית, הדורשת טיפול רפואי, ועל כן יש תמיד להתייעץ עם רופא ולערוך בדיקות מתאימות על מנת לאבחן את מקור כאבי הגב, במקביל לטיפול ברפואה סינית ובדיקור סיני. נקודה חשובה נוספת היא כי כאבי גב יתכנו בעקבות מאמץ יתר, יציבה לא נכונה, עבודה בתנוחה לא נכונה מול מחשב עקב עבודה פיזית קשה. חשוב לזכור כי פעמים רבות שינוי בסביבת העבודה או בהרגלי החיים יוביל למניעת כאבי הגב ופיתרון לטווח ארוך.

 

 

כיצד מאבחנים כאבי גב?
בבואנו לטפל בכאבי גב בעזרת דיקור סיני נתייחס למספר היבטים של התופעה, על מנת להתאים את הטיפול הטוב ביותר. הטיפול בגב תפוס, שמאפייניו הם כאב חד ואי יכולת לזוז שונה למשל מהטיפול בכאבי גב תחתון כרוניים אשר מתאפיינים בכאב גב עמום ולא ממוקד. המטפל ראשית יערוך ראיון רפואי, אשר יתייחס להיסטוריה הרפואית, פיענוח של בדיקות והבנת המצב המאובחן אשר מוביל לכאבים במידה ויש, לדוגמא בלט דיסק או סיבות מבניות שונות.
הרפואה הסינית מתייחסת גם למאפיינים נוספים אשר עוזרים באבחנה ובטיפול, נציג כאן מספר דוגמאות:

  • מיקום: לפי הרפואה הסינית קיימים מספר מסלולי זרימה בגוף, ועל פי הידיעה על גבי איזה מסלול נמצא הכאב יהיה יותר קל לבחור נקודות דיקור רלוונטיות ויעילות למצב.
  • סוג הכאב: לרוב אנחנו לא מורגלים בשאלה זו, אך הבנת תחושת הכאב תעזור גם היא למטפל באבחנת המצב. למשל, כאב ממוקד וחד קשור ברפואה סינית לתקיעות של צ‘י ודם, כאב עמום משויך לחולשה, כאב שזז ממקום מעיד על בעיה מסוג רוח (feng), כאב גב המוקל במגע מעיד על חוסר וכן הלאה.
  • רגישות לחום/קור: רגישות לקור תאפיין מצב חסר וחולשה, לדוגמא כאבי גב תחתון בגיל המבוגר. רגישות לחום תאפיין כאב גב על רקע עודף - כגון שרירים תפוסים בגב עקב מתח ולחץ.
  • דופק ולשון: בדיקת הדופק והסתכלות בלשון הינם מכלי האבחון החשובים של הרפואה הסינית, ועל ידי בדיקתם המטפל יכול להבין את המצב השורשי אשר מוביל לכאבי הגב. ההסתכלות בלשון תכלול בדיקת צבע הלשון, צורתה, והתרשמות כללית מחיוניותה, בדיקת הדופק תכלול התייחסות לקצב הדופק, האם הוא חזק או חלש, ומאפיינים נוספים הייחודיים לבדיקת הדופק הסינית.

 

כיצד מטפלים בכאבי גב?
דיקור סיני הוא למעשה גירוי של נקודות מפתח בגוף, בעזרת מחט דקה. יש מאות נקודות דיקור על גבי הגוף, והן יושבות במסלולים המשויכים למערכות שונות. יש מספר מסלולים עיקריים העוברים בגב אליהם נתייחס בטיפול בכאבי גב, והם יבחרו לפי מיקום הכאב, אופיו והנתונים הנוספים שצוינו. לאחר החדרת המחטים יש לשהות איתן בין 20-40 דקות בשכיבה או ישיבה נוחה תדירות הטיפולים יכולה לנוע בין פעם בשבוע לבין טיפול יום יומי במקרים חמורים במיוחד.

 

דיקור סיני מקומי לכאבי גב
הדיקור יכול להתבצע מקומית, כלומר באזור הכאב עצמו. במקרה זה יבחרו נקודות קבועות אשר מיקומן קרוב לאזור הבעייתי, וכן נקודות המכונות Ashi או Trigger Points, שהן נקודות שיבחרו על פי רגישות מקומית במגע. הדיקור המקומי מעודד זרימת דם לאזור, ומזרז את תהליך הריפוי של המקום. גם במידה ומדובר בבעיה מבנית כגון בלט דיסק הלוחץ על העצב, הדיקור יוריד את הדלקתיות והנפיחות מהאזור, ובכך יקל על הכאב. דיקור סיני אינו יכול לשנות מבנה או ”להחזיר“ דיסק למקומו, אבל יכול להפחית את הלחץ משמעותית.

 

דיקור מרוחק - דיסטאלי לכאבי גב
מערכת המסלולים על גבי הגוף היא מורכבת, וניתן להשתמש בה לייעל את הטיפול. דיקור בנקודות מרוחקות מהגב, למשל כאלה הממוקמות על גבי הגפיים, הרגליים או הראש הן לפעמים בעלות אפקט חזק יותר מאשר דיקור בגב עצמו. הרבה פעמים לאחר הדיקור בנקודות אלה, תורגש הקלה מיידית בכאב הגב עצמו. יש מספר תיאוריות רפואיות מודרניות המסבירות אפקט זה, חלקן קשורות לתיאוריית השער העצבית. (Gate control theory of pain)

 

דיקור סיני מערכתי לכאבי גב
מלבד ההתייחסות הנקודתית לכאב, אם היא בדיקור מקומי או בדיקור מרוחק, ידקרו נקודות אשר מתייחסות לשורש הבעיה. יבחרו נקודות המחזקות את האיברים הפנימיים, מורידות לחץ וסטרס וכאלה הדואגות לזרימת דם טובה יותר בגוף. נקודות אלה יבחרו בהתאם לאבחנה אשר תיערך על יד המטפל.

לסיכום, דיקור סיני הוא טיפול יעיל לכאבי גב כמעט מכל סוג. חשוב לזכור כי ככל שהבעיה קלה יותר ונמשכת זמן קצר יותר, התוצאות יורגשו מהר יותר ולכן כדאי לשקול התחלת טיפול בסמוך להופעת הכאבי גב. הדיקור עצמו אינו כואב, לא כולל תופעות לוואי ואין מגבלה על תדירותו, מה שעושה אותו לטיפול נהדר בכאבי גב המשלים את הטיפול הרפואי המקובל. מחקרים רבים נערכו אודות היעילות הטיפולית של הדיקור בכאבי גב עם תוצאות טובות.

 


    * שדות חובה

המידע המופיע באתר זה אינו מהווה תחליף להמלצה רפואית

 

דיקור סיני - רפואה סיניתרפואה סינית רפואה סינית

הידעת?

 

כל המטפלים של דיקור בית הינם מטפלים מוסמכים ברפואה סינית ובעלי ניסיון קליני בתחום

 

הרשמו לניוזלטר

דיקור בית